O autorze
Brytyjsko - polska firma doradcza, oferująca autorskie rozwiązania optymalizacji podatkowej w oparciu o ponad dwunastoletnie doświadczenie na połączonych rynkach Wielkiej Brytanii i Polski.

Oferta firmy obejmuje pełen zakres usług od momentu założenia np. brytyjskiej spółki limited, poprzez miesięczne rozliczenia pracowników oraz dyrektorów po rozliczenie roczne włącznie. Firma oferuje kompleksowe usługi księgowe dla firm brytyjskich jak również pracowników i kadry zarządzającej.

W Admiral Tax pracują tylko najlepsi i najbardziej doświadczeni specjaliści z dziedziny księgowości i usług podatkowych, doskonale znający realia prowadzenia działalności gospodarczej zarówno w Polsce, jak i Wielkiej Brytanii. Eksperci Admiral Tax chętnie dzielą się swoją wiedzą.

Dodatkowo, firma przejmuje na siebie pełen kontakt z urzędami. Nawet osoby, które nie znają języka angielskiego mogą za pośrednictwem Admiral Tax korzystać z dobrodziejstw brytyjskiego systemu prawno – podatkowego.

Więcej na Admiral Tax

5 powodów dla których warto założyć firmę w Irlandii

shutterstock.com
Odkąd Brytyjczycy zagłosowali za opuszczeniem Unii Europejskiej, Irlandia stała się automatycznie jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc do prowadzenia biznesu w Europie. Potencjał Zielonej Wyspy dostrzega także coraz więcej polskich przedsiębiorców, którzy zwyczajnie obawiają się skutków Brexitu.

Poniżej przedstawimy pokrótce największe zalety takiego rozwiązania. Słowem wstępu trzeba jednak przywołać kilka faktów dotyczących samej Irlandii. Przykład tego państwa dla krajów rozwijających się jest bowiem niezwykły, a zaistniały tam „cud gospodarczy” - warty nie tylko odnotowania, ale i naśladowania. Najlepiej cud ten pokazują liczby – gdy w 1990 r. produkt krajowy brutto na osobę wynosił w Irlandii 13 735 dolarów (wynik ten jest skorygowany o parytet siły nabywczej), to w 2015 r. wyniósł on już 68 514 dolarów (a zatem aż 5-krotnie więcej!). Ale liczbom tym trudno jest się dziwić, skoro w latach 90-tych gospodarka Irlandii rosła nawet o 10 proc. rocznie!

Szybki rozwój gospodarczy Irlandii nie wziął się jednak znikąd, a wpływ nań miało m.in. wprowadzenie licznych udogodnień dla przedsiębiorców. Z udogodnień tych mogą dziś swobodnie korzystać biznesmeni znad Wisły, którym w kraju kolejne rządy utrudniają życie i których fiskus drenuje często bez cienia zażenowania.

Oto 5 powodów, dla których warto założyć firmę w Irlandii:

1. Najbardziej atrakcyjny system podatkowy w Europie
Jedna z najniższych stawek CIT w Europie oraz całkowite zwolnienie z CIT dla nowych firm to zdecydowanie największe wabiki dla przedsiębiorców w Irlandii. Podstawowa stawka podatku dochodowego od osób prawnych wynosi na Zielonej Wyspie 12,5 proc. (taką stawką opodatkowana jest podstawowa działalność firmy), natomiast stawka 25 proc. dotyczy tylko dochodów z pozostałej działalności spółki (a zatem np. z operacji finansowych). Bardzo niską stawką - 6,25 proc., objęte są również dochody z działalności badawczo – rozwojowej realizowanej na obszarze Irlandii, a nowe spółki, o ile nie osiągają rocznie zysku przekraczającego 1 mln euro, mogą liczyć na całkowite zwolnienie z CIT przez 3 pierwsze lata (rocznie daje to oszczędności rzędu nawet 40 000 euro).


2. Wysoka kwota wolna od podatku
Irlandia słynie także z wysokiej kwoty wolnej od podatku. Podstawowa kwota wynosi 16 500 tys. euro, czyli blisko 70 000 zł, ale zawsze zależy ona od indywidualnej sytuacji podatnika. Kwota wolna w wysokości 16 500 euro przysługuje osobie samotnej pracującej na etacie, natomiast dla singla będącego przedsiębiorcą kwota wolna wynosi 13 000 euro. Znacznie wyższe stawki przysługują z kolei samotnym rodzicom, małżeństwom, w których pracuje tylko jedna osoba oraz małżeństwom, w których pracują obie osoby. Samotny rodzic pracujący na etacie może liczyć na 24 750 euro kwoty wolnej, małżeństwa z jedną osobą pracującą – również na 24 750 euro, a małżeństwa, w których pracują dwie osoby, na 33 800 euro kwoty wolnej.

3. Ułatwienia dla nierezydentów
Irlandia mocno wspiera inwestorów z zagranicy. Nierezydenci, a szczególnie obywatele UE, nie mają problemów z założeniem firmy w Irlandii, uzyskaniem numeru PPS (numer ubezpieczenia społecznego) czy otworzeniem konta bankowego dla firmy.

4. Niższe składki na ubezpieczenie społeczne
Pracodawcy w Irlandii płacą znacznie niższe składki na ubezpieczenie społeczne dla swoich pracowników niż pracodawcy w Polsce, w relacji do pensji brutto. Udział składek płaconych przez przedsiębiorcę w Irlandii w pensji brutto pracownika etatowego wynosi od 8,5 – 10,75 proc., podczas gdy w Polsce wkład ten wynosi średnio 16,26 proc.

5. Dobry klimat do prowadzenia biznesu
Przyjazny klimat do prowadzenia biznesu w Irlandii jest znany daleko poza jej granicami. Uproszczone procedury, przyjazne urzędu, minimalna biurokracja i pro-biznesowy rząd. Dla przykładu weźmy chociażby ilość godzin potrzebnych do wypełnienia papierków dokumentujących działalność gospodarczą. Z najnowszego rankingu „Paying Taxes 2017” przygotowanego przez PwC wynika, że przeciętny irlandzki przedsiębiorca poświęca na papierkową robotę zaledwie 82 godziny rocznie, podczas gdy polski przedsiębiorca przeznacza na to aż 271 godzin.

Więcej na www.admiral.tax
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...